Skip til hoved indholdet
    Hjem Om huset - overblik Nyheder Nyheder December 2023

Nyheder December 2023

Nyhedsoverblik fra denne måned i Læringshuset

Skolelederen skriver

Vi har på kort tid formået at skabe en unik læringsoplevelse for vores elever i Læringshuset, og det er en fornøjelse at se, hvordan vi vokser og udvikler os år for år. Her i første halvdel af skoleåret har vi oplevet flere højdepunkter. Der var Læringsfestivalen ”Ud i rummet”, SFO'ens imponerende Talentshow og Skolernes Motionsdag med forskellige aktiviteter. Derudover har vi skabt et levende skolebibliotek med masser af aktivitet, vi har præsenteret vores SESAM-projekt for fødevareministeren og vi er blevet medlem af Dansk Skoleskak.

Vores workshops og foredrag med forfattere og kunstnere har givet eleverne unikke muligheder for at udfolde sig kreativt og udforske verden gennem litteraturen. Vi har også markeret særlige lejligheder som Halloween med glæde og entusiasme.

Elevrådets fantastiske indsats med at forhandle 7.000 kr. til Læringshuset på Børnerigsdagen er et eksempel på, hvordan eleverne aktivt engagerer sig og bidrager til vores skole.

Initiativer som Bamseven i dagtilbuddet og indskolingen og konfliktmægleruddannelsen på mellemtrinnet og i udskolingen understreger vores forpligtelse i forhold til at skabe et trygt og støttende læringsmiljø for alle.

Vi har med andre ord opnået utroligt meget på kort tid. Et levende bevis på det engagement og den dedikation, som hver enkelt af jer bidrager med. Jeg er sikker på, at vi kun lige er begyndt, og at fremtiden vil bringe endnu flere fantastiske højdepunkter. Jeg ønsker jer alle en god juleferie og et godt nytår.

- Casper Madsen

 

Fokusområde - Teknologi og makerspace

5. klasse er igang med et kunstprojekt med 3D-kunstner Morten Modin, som også står bag kunsten i vores atrium. Eleverne udvikler empatisk kunst ved brug af kunstig intelligens (AI) og 3D-print. Det handler med andre ord om at gøre noget uhåndgribeligt håndgribeligt. Først taler de om empati og andre begreber sammen med AI. Derefter laver de deres 3D-modellering, hvorefter det printes på 3D-printere.

 

Fokusområde - Læsning og sprog

0. klasse skal arbejde med dukkemager-, fortælle- og teater-magi i samarbejde med kunstner Tea Bendix til februar. Litteraturprojektet tager udgangspunkt i billedbogen "Mørkemusen", der er skrevet af Marianne Iben Hansen og illustreret af Tea Bendix. Der skal i den forbindelse lyde en stor tak til Statens Kunstfond, som gennem huskunstnerordningen støtter projektet med 41.760 kr.

Nyheder på social media

Se nyhederne fra denne måned på Læringshusets Facebook-side facebook.com/laeringshusetdk

(opslag slettes efter 1 år)

Læringshuset | Leg - Lær - Lev

Læringshuset

Skolebakken 1
2640 Hedehusene

CVR-nr. 19501817
EAN-nr. 5798008906770

Åbningstid kontor
Mandag-fredag 7.45-15.15

Telefon: +45 43 35 21 40
laeringshuset@htk.dk

Dagtilbud

Telefon: +45 43 35 44 60
laeringshuset-dagtilbud@htk.dk 
Åbningstid dagtilbud
Mandag-fredag 6.00-17.00

SFO

Telefon: +45 43 35 21 40
laeringshuset-sfo@htk.dk 
Åbningstid SFO
Mandag-torsdag 6.00-17.00 
Fredag 6.00-16.00

Klub

Telefon: +45 43 35 35 05
klubinn@htk.dk 
Åbningstid klub
Mandag-torsdag 13.30-17.30 
Fredag 13.30-17.00